odaberite jezik: EN / DE / FR

GRAD SVJETLA DOBRIH LJUDI, RAZNIH KULTURA

stari most mostar

"Ja, mali rob i najmanji prošao i obišao sam do sada šesnaest carevina, ali ovako visoke ćuprije ne vidjeh..." - Evlija Čelebija

Smješten u srcu Hercegovine, Mostar je jedan od kulturološko najzanimljivijih gradova u regiji.

On je oduvijek bio jedinstven ali pluralan, kako samim svojim položajem, između mediterana i Dinarskih Alpi, tako i bogatstvom različitih kultura koje su kroz stotine godina dodira i dijaloga, naučile koegzistirati jedna uz drugu.

 


HARMONIJA RAZNIH KULTURA

Međukulturalni i duhovni sklad Mostara očitavao se i u harmoniji njegove arhitekture sačinjenoj od različitih graditeljskih formi koje su se stapale u rafiniranu cjelinu po kojoj je hercegovačko središte bilo poznato. Osim kulturnog bogatstva, Mostar je, kaže u svojim zapisima nobelovac Ivo Adrić, od prirode povlašten grad, Smješten na obalama rijeke Neretve i njenim bistrim i hladnim pritokama, okružen voćnjacima, vinogradima, okupan suncem Hercegovine.

Ovo idilično podneblje, mjesto sastanka orijenta, Bizanta, Austrougarske, rimskog katoličanstva, Judaizma, romske populacije i svih onih koji su ugradili sebe u Mostar doživjelo je početkom devedesetih godina prošlog stoljeća najveće razaranje u svojoj višestoljetnoj povijesti. Današnji Mostar, koji još uvijek vida svoje rane, polako se vraća svojim starim vrlinama suživota i tolerancije i kroz ohrabrujuću činjenicu da su tri najbrojnije nacionalne zajednice kao i građani drugih nacionalnosti, usprkos ratnim zbivanjima i demografskim promjenama, u dobroj mjeri zadržali svoju prisutnost u gradu i omogućili da Mostar ostane multietnički grad.

Stari grad u Mostaru je zanimljiv po svojim uskim uličicama punim života. U njemu se nalazi mnoštvo ugostiteljskih objekata i obrta s tradicionalnom ponudom. Tu se također nalazi mnoštvo kulturno-historijskih vjerskih objekata kao što su: Stari most, Kriva ćuprija, Karađozbegova džamija, Turbe, Hamam, gradsko kupatilo, stara pravoslavna crkva, sinagoga itd.

Stari mostarski kameni most je, zajedno sa panoramom bliskog Dubrovnika, najslikanija tačka u bivšoj državi Jugoslaviji! Most koji je veličanstveniji i od nobelovske „ćuprije na Drini“. Ko zna, vjerojatno je to najveličanstveniji most svog vremena u cijelom svijetu…

Most je izgrađen 1557. godine na mjestu starijeg drvenog mosta koji nije mogao zadovoljiti potrebe Turske vojske. Izgradnja mosta trajala je punih devet godina a onda je zablistao najljepši most za kakvog se do tada nije čulo.
Stari most je svoju najveću slavu stekao u svom najtežem trenutku. Ljudska glupost i bahatost zabilježeni okom kamere kao svjedočanstvo užasa bosanskog rata. Nakon više od desetljeća most je rekonstruiran a Mostaru je vraćen stari sjaj.

Stari-novi most je jedan od rijetkih mostova u svijetu čiji luk ima polukružnu formu. Luk je dugačak točno 30 metara. Most je visok 20 m a širok 4,5 m, Kameni blokovi od kojih je sastavljen međusobno su povezani čeličnim sponama koje su zalivene olovom. Na kamenoj ploči na mostu upisana je godina završetka radova 944 po Hidžri odnosno 1566 po suvremenom kalendaru.
Mostar je danas veliki moderan grad sa blizu 100.000 stanovnika. Nalazi se na idealnoj geografskoj poziciji na samo 60 km udaljenosti od jadranske obale. Čuven je i kao „Grad na Neretvi“ čiji kanjon razdire grad na dvije polovice. Vječito zelena Neretva je znamenitost i atrakcija ništa manje čuvena od samog mosta koji je premošćuje na neobično velikoj visini. Čuveni su i junački skokovi sa Starog mosta u Neretvu ovjekovječeni i u kultnim filmskim scenama.